Użytkownicy Snapchata w Polsce - najnowsze statystyki

24.08.2016

Snapchat każdego dnia zdobywa na całym świecie nowych zwolenników. Żeby nauczyć się wykorzystywać drzemiący w aplikacji potencjał, należy poznać ludzi, którzy uwielbiają z niej korzystać. Snapchat opanowali głównie bardzo młodzi użytkownicy, ale przekonują się do niego coraz starsi. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Sprawdź najnowsze statystyki.

Co robimy na Snapchacie?
Serwis Bloomberg podaje, że obecnie każdego dnia ze Snapchata korzysta 150 milionów aktywnych użytkowników. Ponad 1/3 z nich publikuje własne zdjęcia i krótkie video, które są widoczne dla obserwujących przez 24 godziny. Z przeprowadzonych badań wyciągnięto sporo interesujących wniosków.

  • 60% aktywnych użytkowników tworzy własne Snapy i dzieli się nimi ze znajomymi;
  • użytkownicy aplikacji oglądają 10 miliardów filmików dziennie;
  • 54% użytkowników aplikacji korzysta z niej codziennie;
  • użytkownicy korzystają z aplikacji Średnio przez 25-30 minut dziennie;
  • w każdej sekundzie wysyłanych jest prawie 9000 Snapów.

Jak to wygląda w Polsce
Nad Wisłą z miesiąca na miesiąc rośnie liczba użytkowników. Duży skok popularności nastąpił na przestrzeni ostatniego roku. Średnia liczba wyszukań w Google fraz powiązanych ze „snapchat” wyniosła 165 tysięcy w maju 2015. W analogicznym okresie rok później zarejestrowanych użytkowników było 1,83 miliona, co przekłada się na wzrost zainteresowania o ponad 1100%!

W porównaniu z innymi krajami, na naszym rynku Snapchat dopiero raczkuje jeśli chodzi o popularność. Według GlobalWebIndex liczba użytkowników aplikacji w Polsce w pierwszym kwartale 2016 roku wynosiła 1,2 miliona. Jak podaje NapoleonCat, podobna liczba użytkowników Facebooka wyraziła zaciekawienie aplikacją w styczniu 2016. Obecnie 1,3 miliona użytkowników w Polsce zainteresowanych jest Snapchatem (według systemu reklamowego Facebook for Business). Można przypuszczać, że liczba realnych użytkowników jest nieco wyższa i rośnie każdego dnia. Co interesujące, większość Snapowiczów to kobiety, które stanowią 60% wszystkich osób korzystających z aplikacji.

Powiew młodości
Najciekawsze wnioski można wysnuć z analizy wieku użytkowników Snapchata. W Polsce, podobnie jak na świecie, przeważają osoby młode. 82% to osoby do 24 roku życia, natomiast aż połowa to użytkownicy w wieku 13-18 lat. Ze Snapchatem sympatyzują głównie nastolatki, jednak w ostatnim czasie widać coraz więcej dorosłych dających szansę aplikacji. We wrześniu 2015 użytkownicy 24+ stanowili 8%. Cztery miesiące później było to już 15%. Obecnie ta grupa wiekowa stanowi 18% wszystkich użytkowników.

Niedawno należący do Facebooka Instagram skopiował najważniejszą funkcję Snapchata, która umożliwia dzielenie się ze znajomymi znikającymi zdjęciami i filmami. Niektórzy specjaliści uważają, że zagrozi to pozycji Snapchata, ale nie oznacza wcale jego końca. Facebook chciał w przeszłości przejąć popularnego Snapa (w 2013 r. oferował nawet 3 mld dol.), ale twórca rewolucyjnej aplikacji Evan Spiegiel stanowczo odmówił. Trudno jeszcze mówić o tym, ile osób zrezygnowało ze Snapchata na rzecz nowej funkcji na Instagramie. Jak dalej będzie wyglądała ta rywalizacja?  Zapewne przekonamy się już niedługo.