Przejdź do treści

Czym są archetypy marki?

Czym są archetypy marki?

2018-11-27

Profile picture for user Jakub Sommerfeld

Jakub Sommerfeld

social media manager

Żeby marka miała ludzką twarz, musi budzić emocje. Pomocnym narzędziem są archetypy marki. Warto zastanowić się nad osobowością naszej firmy, jeszcze zanim zaczniemy typowe działania marketingowe lub obsługę klienta. Wybierając odpowiedni archetyp, możemy zbudować całą strategię rozwoju - od promocji, przez sposób komunikacji aż do analityki lub mediów społecznościowych. 

 

Czym właściwie są archetypy marki? 

Można powiedzieć, że archetyp marki jest tym, czym dla człowieka charakter - to wzorzec osobowości. Do psychologii archetypy wprowadził Carl Gustav Jang. Później opisały je Carol S. Pearson i Margaret Mark w książce “The Hero and the Outlaw”. Korzystanie z nich jest świetnym sposobem na to, żeby wyróżnić się wśród konkurencji. Zastanów się, czy twoja firma chce chronić ludzi, tłumaczyć im istotne sprawy, czy na przykład podważać status quo. 

 

Czym właściwie są archetypy marki?

 

Poznaj najbardziej popularne archetypy:

 

Mędrzec - najważniejsza dla niego jest wiedza, którą z chęcią się dzieli. Jest obiektywny, lubi korzystać z zestawień, analiz i raportów. 

Marki, które korzystają z tego archetypu: L’Oreal, CNN. 

 

Czarodziej - ma wiedzę, której nie rozumiesz i której nie masz potrzeby rozumieć. Towarzyszą mu fascynacja i wiara. Może przenieść cię w magiczny świat.  

Marki: Intel, Walt Disney, Axe.  

 

Władca - zawsze broni reguł i tego, żeby wszystko pozostało na swoim miejscu. Jego konsekwencja i pewność siebie doprowadzi cię do celu. Wyróżniają go jakość, klasa i dbałość o bezpieczeństwo.  

Marki: Mercedes, Rolex, IBM. 

 

Bohater - dąży do fortuny i chwały. Chce być podziwiany, robi niesamowite rzeczy. Staje w obronie słabszych, motywuje do działań. 

Marki: Nike, Marlboro. 

 

Stwórca - nie zależy mu na blasku jutiperów, nie  zamierza korzystać z gotowego. Tworzy piękno, kreuje rzeczywistość. Wyraża siebie i chce coś po sobie pozostawić. 

Marki: Lego. 

 

Odkrywca - nie interesują go utarte ścieżki. Lubi zmiany i odkrywanie nowych rzeczy. Cieszy go ryzyko i zwalczanie nudy. Pragnie poznać i zrozumieć świat. 

Marki: Amazon, North Face. 

 

Buntownik - nie zgadza się na zastany porządek, chce zmienić świat. Walczy o wolność, niezależność i swobodę. Często prowokuje i atakuje. 

Marki: Harley Davidson, MTV. 

 

Błazen - uwielbia rozśmieszać i bawić swoich odbiorców. Zajmuje się żartowaniem, zabawą i płataniem figli. Czasami sam deprecjonuje swoją wartość. Właśnie w ten sposób buduje relacje ze swoimi odbiorcami. 

Marki: M&M’S, Fanta. 

 

Kochanek - obiecuje przyjemność wszystkim twoim zmysłom. Kocha piękno i luksus. Jest zmysłowy, namiętny i odważny. 

Marki: Victoria Secret, Magnum. 

 

Opiekun - typowy altruista. Odda ci wszystko to, co ma w sobie najlepszego. Chce dbać o innych, troszczyć się o nich. Jest gotowy do poświęceń, ma rodzicielskie instynkty. 

Marki: Pampers, Nestle. 

 

Towarzysz - zwykły człowiek - przeciętny, sympatyczny i skromny. Woli zostać w drugim szeregu. Jest serdeczny i ceni ciężką pracę. 

Marki: Ikea, Walmart. 

 

Niewinny - otwarty, serdeczny, uczciwy. Skupia się wokół dobra. Jest transparentny w swoich działaniach, tworzy wrażenie idealnego. 

Marki: Dove, Shiseido. 

 

Archetypy i konkretne marki

 

Zastanów się teraz, jaka jest twoja marka. 

Innowacyjna oraz buntownicza? Wybierz chaos.
Jest konserwatywna? Postaw na porządek.
Chcesz postawić na siebie (ja), czy może na swoich odbiorców (inni)
 
Zobacz, w której ćwiartce się znajduje: 
porządek-ja
porządek-inni
chaos-ja
chaos-inni

 

Zastanów się, jaka jest Twoja marka

 

Wybór odpowiedniego archetypu pomoże ci wybrać kierunek w komunikacji, styl przekazu, a nawet kolorystykę. To spore ułatwienie. Świadomy model budowania marki gwarantuje spójność. Powodzenia!