Przejdź do treści

Historia social media - najważniejsze daty

Historia social media - najważniejsze daty

2019-03-25

Profile picture for user Jakub Sommerfeld

Jakub Sommerfeld

social media manager

Social media były konsekwencją rozwoju internetowych technologii. Kiedy wprowadzono łącza internetowe o dużej przepustowości, możliwe stało się udostępnianie filmów, zdjęć lub plików audio. Następnie powstały proste narzędzia internetowe do samodzielnego tworzenia treści. Co oczywiste, media społecznościowe są również efektem popularyzacji samego internetu. Jaka jest historia mediów społecznościowych? Który z serwisów był pierwszy? Jak to się stało, że dziś nie wyobrażamy sobie życia bez takich portali jak YouTube, Facebook, LinkedIn lub Instagram? Zapraszamy do lektury.

 

Media społecznościowe w pigułce

 

Od SixDegress.com do TikTok

Za początek istnienia social media można uznać już 1978 rok. Wtedy powstał program CBBS, który stworzył Ward Christensen. Dzięki niemu pasjonaci komputerów mogli wymieniać ze sobą informacje. W 1994 roku swoje działania rozpoczął pierwszy blogger - Justin Hall ze stroną “Justin’s Links from the Underground”. W 1995 internauci w Stanach poznali Classmates.com - portal podobny do Naszej Klasy. Jednym z pierwszych typowych serwisów społecznościowych był SixDegress.com - założono go w 1997 roku. Jego nazwa pochodzi od teorii, która mówi, że w maksymalnie sześciu krokach można “połączyć” ze sobą dowolną parę ludzi na świecie (Six Degrees of Seperation). Ważne daty to również 1999, kiedy na rynku pojawił się Blogger i 2002, czyli wejście do branży Friendstera.

Kiedy powstały LinkedIn, MySpace, Facebook, Snapchat lub Twitter? Odpowiedzi znajdziecie na poniższej grafice.

 

Agencja marketingowa z Poznania o mediach społecznościowych

 

 

Warto zatrzymać się przy historii twórcy Facebooka. Pierwszym portalem, który stworzył Mark Zuckerberg na Harvardzie był Facemash.com. Działo się to w 2003 roku. Serwis, który został umieszczony na serwerach uczelni służył do oceniania zdjęć studentów i studentek. Cieszył się on popularnością wśród żaków, o czym świadczy to, że serwery szkoły się zawiesiły. Mark musiał usunąć portal, pod naciskiem władz uczelni i wściekłych studentek. Dziś tego typu portale nikogo już nie szokują. Tinder powstał w 2012 roku i do dzisiaj cieszy się wielką popularnością.

Dzisiaj z mediów społecznościowych korzystają wszyscy - internauci, agencje marketingowe, firmy. W zeszłym roku w ciągu minuty ludzie średnio wysyłali 2,4 milionów snapów, 973 000 osób logowało się na Facebooku i 174 000 internautów przeglądało Instagram. Więcej statystyk znajdziecie na poniższej grafice.

 

Agencja reklamowa Creandi z Poznania przedstawia historię social media

 

Takie portale jak Wikipedia lub YouTube pozwoliły wszystkim ludziom na współtworzenie internetu i na dotarcie do milionów osób. Chyba właśnie dlatego social media zdobyły taką popularność. Trudno przewidzieć, co przyniesie przyszłość, ale jedno jest pewne - media społecznościowe jeszcze nie raz nas zaskoczą.