Przejdź do treści

Nomofobia

Nomofobia

2017-08-25

W chwili, gdy uświadamiasz sobie, że nie masz przy sobie swojego smartfonu twoje tętno przyspiesza, nie możesz złapać oddechu, ręce drżą, a temperatura wzrasta. Myślisz o tym, że na pewno ktoś właśnie do Ciebie dzwoni lub dostałeś jakąś ważną wiadomość, której nie możesz odczytać. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie się na niczym skupić dopóki smartfon nie znajdzie się znów w Twoich rękach – być może nawet wrócisz po niego do domu. Nie masz co czytać jadąc tramwajem i zapewne ominie Cię jakaś szalenie istotna informacja. Jeśli znasz ten stan aż za dobrze, to może warto zastanowić się, czy przyzwyczajenie do smartfonu nie zamieniło się w… uzależnienie?

Irracjonalny strach przed brakiem telefonu w zasięgu ręki – lub jego zgubieniem – stał się tak powszechnym zjawiskiem, iż został uznany za nową chorobę cywilizacyjną. Nomofobia (skrót od no mobile-phone phobia) zaczęła się pojawiać w wypowiedziach specjalistów już w 2010 roku. Silny niepokój wywołany brakiem lub rozładowaniem się smartfonu występuje przede wszystkim u ludzi młodych – przejawia go aż 77% osób w wieku od 18 do 24 lat oraz 66% osób w wieku od 25 do 34 lat. Co ciekawe to kobiety częściej panikują, gdy nie mogą skorzystać z telefonu. Prawie połowa z nas odczuwa również silny stres w sytuacji, gdy ktoś przegląda zawartość naszego smartfonu bez naszej zgody.

Pojęcie smartfonowego odwyku również zaczyna pojawiać się coraz częściej. Taki cyfrowy detoks pozwala uświadomić sobie, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywają przenośne telefony. Paradoksalnie zerwać z nałogiem pomogą nam… aplikacje. Najbardziej znane to BreakFree oraz Menthal. Innym godnym uwagi zjawiskiem jest obselitofobia, czyli… przeświadczenie, że jest się gorszym, ponieważ wszyscy dookoła mają lepsze smartfony. Fobia ta wiąże się ze strachem przed brakiem akceptacji i kompromitacją.

Przenośne telefony, które teoretycznie miały dać nam wolność, coraz częściej uzależniają nas od siebie. Chociaż bezsprzecznie niosą wiele korzyści i oszczędzają nasz czas, wiele osób nie jest już w stanie funkcjonować bez swojego smartfonu.


Źródła:

  • http://gadzetomania.pl/57655,technologiczne-fobie
  • http://www.spyshop.pl/blog/czym-jest-nomofobia/
  • http://www.choroby.senior.pl/78,0,Nomofobia-8211-nowa-choroba-cywilizacyjna,13899.html
  • http://www.newsweek.pl/styl-zycia/uzaleznienie-od-smartfona-przeprowadz-cyfrowy-detoks,artykuly,365431,1.html
  • http://antyweb.pl/czas-na-odwyk-od-smartfona/