Przejdź do treści

Video - must have dobrej strategii marketingowej

Video - must have dobrej strategii marketingowej

2018-05-24

Profile picture for user Jakub Sommerfeld

Jakub Sommerfeld

social media manager

Publikacja pierwszej reklamy telewizyjnej odbyła się w 1941 roku. Była to reklama producenta zegarków Bulova. Dzisiaj, stawiając na video marketing, wcale nie trzeba myśleć o telewizji. Badania pokazują, że osoby w wieku 18-49 lat częściej oglądają treści video w internecie niż w TV. Wiele kanałów na YouTube jest prowadzonych bardzo profesjonalnie. To druga co do wielkości wyszukiwarka treści w internecie - ustępuje jedynie Google. Z kolei na Facebooku internauci codziennie wyświetlają ponad 4 miliardów filmów. 

Współpraca z vlogerami i twórcami? Własny kanał i dystrybucja unikalnych treści? Wypowiedzi klientów, prezentacje produktów, wszelkie formy Q&A, snapy, insta stories... Video marketing daje mnóstwo możliwości. 

 

Video marketing daje mnóstwo możliwości

 

DLACZEGO W REKLAMIE WARTO POSTAWIĆ NA FILMY?

Specjaliści szacują, że do 2019 roku 80% ruchu w Internecie będzie generowało video. W ciągu kilku lat, na samym Facebooku liczba ta ma wynosić 90% wszystkich treści. Wykorzystanie treści wizualnych na stronie internetowej, w newsletterach lub wpisach w social media podnosi ich atrakcyjność oraz efektywność. “W dzisiejszych czasach ludzie przestawili się na pismo obrazkowe. Internauci często nie mają czasu na czytanie. Film wcale nie musi być prymitywny, ale dzięki migającym obrazom w reklamie można przekazać więcej treści (nawet tej podprogowej), niż dzięki samym napisom. Masz 15 sekund czasu antenowego, żeby przekazać ważne informacje? W takim razie najlepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie film” - mówi Bartek Ziebart z dotsite.pl, który zajmuje się kręceniem filmów reklamowych od lat. 

“Ludzie lubią otrzymywać treści, które są jasne, ciekawe, ładne. Właśnie takie są komunikaty w formie obrazkowej oraz audio. To może znacznie wzmocnić przekaz i zwiększyć rozpoznawalność marki” - dodaje Szymon, video maker z Creandi. 

Filmy pomagają nawiązać kontakt z odbiorcami, pokazać im jaka naprawdę jest dana firma, potwierdzić jej wiarygodność. Warto pamiętać również o tym, że treści video zwiększają widoczność marki w internecie, pozytywnie wpływają na pozycjonowanie. 

 

Treści video zwiększają widoczność marki w internecie.

 

W JAKI SPOSÓB KRĘCIĆ FILMY REKLAMOWE?

Na początku należy ustalić strategię i to, co dokładnie i w jaki sposób chcemy przekazać swoim odbiorcom. Potrzebujemy reżysera - osoby, która będzie czuwać nad procesem tworzenia filmu. Bardzo dobrą drogą do prowadzenia marketingu są poradniki - mają one spory potencjał marketingowy. Korzystając z takiej formy video, zbudujesz świadomość marki jako eksperta w danej dziedzinie i zwiększysz zainteresowanie produktami lub usługami, które oferujesz. YouTube możesz wykorzystać PR-owo, pokazując swój biznes od kuchni. Blog w formie video pozwoli ci nawiązać kontakt z klientami, zyskać ich zaufanie i skutecznie wypromować markę. Dzięki webinarom przedstawisz się odbiorcom jako ekspert w danym temacie. Recenzje lub “unboxingi” pokażą klientom twój produkt “od środka”. 

Jaka forma reklamy jest najbardziej skuteczna? “To wszystko zależy od branży. Pracując nad filmami dla firm budowlanych, polecam ujęcia z drona i krótkie video relacje z budowy. Widzieliście już zabawne filmy Creandi, które promują nasze wewnętrzne działania? Chcemy pokazać naszą kreatywność, pomysłowość, pasję. Moim zdaniem bardzo skuteczne jest również stworzenie Brand Hero. Postaci i opowieści, które angażują odbiorców są zawsze w cenie” - mówi Szymon. 

 

Jaka forma reklamy jest najbardziej skuteczna?

 

Montaż musi być dynamiczny i ciekawy. Z jakich programów korzystać? Większość producentów oprogramowania do obróbki video proponuje 30 dniowe okresy testowe dla swoich produktów. “Bardziej ambitnym i bogatszym proponuję płatny Premiere Pro. Jednak licencja to ponad 160 złotych co miesiąc. Jest też prostsza Camtasia lub darmowy program typu HitFilm - bardzo zbliżony do Premiere pro. Dostępna jest opcja bezpłatna lub płatna, w zależności od potrzeb” - radzi Szymon z Creandi. “Sam najczęściej korzystam z pakietu Adobe (Premiere Pro/After Effects) oraz DaVinci Resolve. Polecam wbudowane programy w systemy operacjyjne np. iMovie albo program GoPro. Jednak najlepiej wypróbować kilka programów i przekonać się samemu.” - dodaje Bartek Ziebart z dotsite.pl. 

 

Z jakich programów korzystać przy montażu?

 

Należy dopasować swój film do platformy, na której chce się go opublikować. Poszczególne portale mają ograniczenia (Facebook 120 minut, Twitter rekomenduje 30 sekund, Instagram od 3 do 60 sekund, Insta Stories to 15 sekund). YouTube lub Vimeo pozwalają na dłuższe formaty. Jeśli chcesz trafić do odbiorców Facebooka, warto film wrzucić bezpośrednio na ten portal, żeby nie mieć uciętych zasięgów. Pierwsza plansza filmu musi być zachęcająca - odbiorca powinien być zainteresowany filmem od pierwszych sekund, żeby go nie wyłączyć. 

 

Dopasuj swój film do platformy, w której chcesz go opublikować

 

Pamiętajmy o tym, że 80% filmów oglądanych w Social Media jest odtwarzanych bez dźwięku. Dlatego warto dodać do nich napisy - można to zrobić praktycznie w każdym programie do obróbki video lub na Facebooku przez dodanie video razem z plikiem SRT. 

Jakie błędy najczęściej popełniają ludzie, którzy kręcą filmy reklamowe? “Częste błędy to źle zmasterowane audio, brak ostrości na filmowym obiekcie, zbyt długie video… Czasami osoby z danej firmy występują w reklamach, a nie powinny tego robić - nie nadają się do tego, by występować przed kamerą, wypadają sztucznie przez stres. Jednak świadomość twórców ciągle wzrasta” - twierdzi Szymon. 

 

Jakie błędy popełniają twórcy filmów?

 

“Widziałem wiele filmów, w których występowały osoby kiepsko przygotowane merytorycznie, z nieodpowiednią dykcją i prezentacją. Słaby montaż lub nierówny dźwięk można łatwo wyeliminować, wystarczy trochę czasu i skupienia” - przekonuje Bartek Ziebart. Najważniejsze jest odpowiednie zaangażowanie. 

Podsumowując - teza, że warto postawić na video marketing jest truizmem. W dzisiejszych czasach wcale nie potrzeba do tego wielkich pieniędzy. Powodzenia!